Awards Winners

Sister Cities Australia’s National Awards

Each year of the National Awards, and following the deliberation of the Judging Panel, trophies are presented to each Australian Sister City winner or each Award Category. Additional trophies are provided, where appropriate, for the overseas sister cities involved in the activity.

Category History

In 2009 a restructure of the awards program reduced the number of categories from 12 to 8, and in 2012 the category ‘Best Publicity by Print Media’ was discontinued leaving 7 categories.

The 2016 major review removed ‘Assistance to a Sister City’ and ‘Single Project’ reducing the number of categories to 5. At the same time MS Word templates were developed for entries to be submitted on which reduced the cost to councils on producing glossy submissions, and it also makes judging entries significantly easier.

If you need more information about any of these award programs, please contact SCA’s National Awards Co-ordinator, Christina Despoteris.

National Awards – Category Winners

Category 1: Community Involvement

NOTE: Category 4: Cultural Exchange and Category 6: Sports Exchange were amalgamated creating Community Involvement in 2009.

2021 No Awards 2002 Coffs Harbour, NSW
2020 No Awards 2001 Parkes, NSW
2019 Blacktown, NSW 2000 Bundaberg, Qld
2018 Blacktown, NSW 1999 Blue Mountains, NSW
2017 Joint Winners: Blacktown, NSW & Frankston, Vic 1998 Coffs Harbour, NSW
2016 No Awards 1997 Coffs Harbour, NSW
2015 Cairns, Qld 1996 Cairns, Qld
2014 Joint Winners: Bunbury, WA & Cairns, Qld 1995 Hawkesbury, NSW
2013 Darwin, NT 1994 Frankston, Vic
2012 Cockburn, WA 1993 Ballarat, Vic
2011 No entries submitted 1992 Belmont, WA
2010 Casey, Vic 1991 Berwick, Vic
2009 Willoughby, NSW 1990 Adelaide, SA
2008 Devonport, Tas 1989 Hawkesbury, NSW
2007 Casey, Vic 1988 Orange, NSW
2006 Latrobe, Vic 1987 Lake Macquarie, NSW
2005 Belmont, WA 1986 Henley & Grange, SA
2004 Latrobe, Vic 1985 Hawkesbury, NSW
2003 Bankstown, NSW 1984 Bega Valley, NSW

 

Category 2: Youth Project

NOTE: Category 3: Youth Achievers program was amalgamated with Youth Project in 2008.

2021 No Awards 2001 Warringah, NSW
2020 No Awards 2000 Busselton, WA
2019 Blacktown, NSW 1999 Coffs Harbour, NSW
2018 No entries submitted 1998 Blue Mountains, NSW
2017 No entries submitted 1997 Cairns, Qld
2016 No Awards 1996 Sutherland, NSW
2015 Logan, Qld 1995 Port Stephens, NSW
2014 Darwin, NT 1994 Cairns, Qld
2013 Latrobe, Vic 1993 Newcastle, NSW
2012 Joint Winners: Broken Hill, NSW & Latrobe, Vic 1992 Darwin, NT
2011 Bankstown, NSW 1991 Bankstown, NSW
2010 Casey, Vic 1990 Berwick, Vic
2009 Logan, Qld 1989 Sutherland, NSW
2008 Latrobe, Vic 1988 Berwick, Vic
2007 Manly, NSW 1987 Sutherland, NSW
2006 Redcliffe, Qld 1986 Joint Winners: Blacktown, NSW & Newcastle, NSW
2005 Campbelltown, NSW 1985 Blacktown, NSW
2004 Latrobe, Vic 1984 No award made
2003 Rockingham, WA 1983 Orange, NSW
2002 Casey, Vic

 

Category 3: New Affiliation

NOTE: Category 7: New Affiliation was renumbered Category 4 in 2009, and then Category 4: New Affiliation was renumbered Category 3 in 2016.

2021 No Awards 2001 Warringah, NSW
2020 No Awards 2000 Noosa, Qld
2019 No entries submitted 1999 Casey, Vic
2018 No entries submitted 1998 Banana Shire, Qld
2017 No entries submitted 1997 Warringah, NSW
2016 No Awards 1996 Lithgow, NSW
2015 No entries submitted 1995 Cairns, Qld
2014 Tamworth, NSW 1994 Duaringa Shire, Qld
2013 Perth, WA 1993 No entries submitted
2012 No entries submitted 1992 Corio Shire, Vic
2011 No entries submitted 1991 Moorabbin, Vic
2010 Port Stephens, NSW 1990 Darwin, NT
2009 No entries submitted 1989 Melbourne, Vic
2008 Gosford, NSW 1988 Darwin, NT
2007 No entries submitted 1987 Bankstown, NSW
2006 Liverpool Plains, NSW 1986 Joint Winners: Orange, NSW & Newcastle, NSW
2005 Casey, Vic 1985 Penrith, NSW
2004 Darwin, NT 1984 No entries submitted
2003 No entries submitted 1983 Townsville, Qld
2002 Baulkham Hills, NSW

 

Category 4: Trade and Tourism Project

NOTE: Category 8: Tourism Project and Category 9: Commerce & Industry were amalgamated and renamed Category 5: Trade and Tourism Project in 2009. Category 5: Trade and Tourism Project was renumbered Category 4 in 2016.

2021 No Awards 2014 No entries submitted
2020 No Awards 2013 Perth, WA
2019 Bundaberg, QLD 2012 No entries submitted
2018 Cairns, Qld 2011 No entries submitted
2017 No entries submitted 2010 Gold Coast, Qld
2016 No Awards 2009 Parkes, NSW
2015 Bankstown, NSW

 

Category 5: Overall Program

NOTE: Category 12: Overall Program renumbered Category 7 in 2012, and then Category 7: Overall Program renumbered Category 5 in 2016.

2021 No Awards 2001 Bunbury, WA
2020 No Awards 2000 Tamworth, NSW
2019 Joint Winners: Bundaberg, Qld & Port Stephens, NSW 1999 Blue Mountains, NSW
2018 No entries submitted 1998 Lake Macquarie, NSW
2017 No entries submitted 1997 Lake Macquarie, NSW
2016 No Awards 1996 Campbelltown, NSW
2015 Bundaberg, Qld 1995 Darwin, NT
2014 Blue Mountains, NSW 1994 Campbelltown, NSW
2013 Darwin, NT 1993 Newcastle, NSW
2012 Marrickville, NSW 1992 Newcastle, NSW
2011 Bankstown, NSW 1991 Penrith, NSW
2010 Latrobe, Vic 1990 Penrith, NSW
2009 No award given 1989 Melbourne, Vic
2008 Sutherland, NSW 1988 Orange, NSW
2007 Frankston, Vic 1987 Sutherland, NSW
2006 Manly, NSW 1986 Orange, NSW
2005 Gosford, NSW 1985 Blacktown, NSW
2004 Tamworth, NSW 1984 Bega Valley, NSW
2003 Blue Mountains, NSW 1983 Rockhampton, Qld
2002 Frankston, Vic

 

Contact Us